Dilek ve şikayetleriniz için 444 0 839, ürün takibi için ARA GELSİN 444 66 68 hattından veya Canlı Destek üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Etleriniz tamamen islami usullere uygun şekilde mi kesilmektedir?

Fabrikamızda üretilen tüm ürünler, kendi kesimhanemizde kesilmiş hayvanların etlerinden üretilmektedir. Kesimhanemizde çalışan kasaplar helal kesim konusunda eğitilmiş kişilerdir ve tüm kesim, Uzman Veteriner Hekimlerimizin kontrolü altında, İslami usullere uygun şekilde yapılmaktadır. Kesimhanemiz ve kesim prosedürümüz TSE tarafından Helal sertifikasıyla belgelendirilmiştir.

Ambalajlarınızda üretim tarihi neden yazmıyor?

29960 sayılı Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği gereği ambalaj üzerinde bulunması gereken zorunlu bilgilerde üretim tarihi yazma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece Son Tüketim tarihi yazma zorunluluğu bulunmaktadır. Biz de bu sebeple sadece son tüketim tarihini yazıyoruz. Müşteri Danışma hattımızı aradığınızda buradaki personelden ürünlerimizin raf ömrü bilgisine ulaşabilirsiniz.

Amasya Et Ürünleri® markasıyla aldığımız et ve şarküteri ürünleri hangi denetimlerden geçmektedir? Firma hangi Kalite belgelerine sahiptir?

Amasya Et Ürünleri®nin Amasya’da bulunan Et Entegre tesisi BRC V7 ,ISO 9001:2015 ,ISO 22000:2005, TSE Helal denetimlerinden geçmekte, her defasında yüksek puanlarla sertifikalandırma yapılmaktadır. Ayrıca Hayvan Refahıyla ilgili olarak da Kesimhanemizde ESCAS Hayvan Refahı belgelendirilmemiz bulunmaktadır.

Fermente Sucuk ne demektir?

Fermente sucuk et, baharat karışımı ve kültür ilavesi sonucunda elde edilen hamurun doğal veya yapay kılıflara doldurulduktan sonra özel iklimlendirilmiş odalarda nem oranı %40 ın altına düşene kadar olgunlaştırılmasıyla elde edilen şarküteri ürünüdür. Fermente sucuk geleneksel sucuğa en yakın olan sucuk olması dolayısıyla üretim süreci en uzun sucuk çeşitidir.

Isıl İşlem Görmüş Sucuk ne demektir?

Isıl İşlem Sucuk et, baharat karışımı ve kültür ilavesi sonucunda elde edilen hamurun doğal veya yapay kılıflara doldurulduktan sonra özel iklimlendirilmiş odalarda nem oranı %50 nin altına düşene kadar olgunlaştırılmasının ardından ısıl işlem uygulanarak elde edilen şarküteri ürünüdür.

Sucuğa neden Isıl işlem uygulanır?

Sadece “Isıl İşlem Görmüş Sucuk” üretim prosesinde ısıl işlem uygulaması vardır. Türk Gıda Kodeksi Et ve Et Ürünleri Tebliği’nde Isıl İşlem Görmüş sucukta nem oranı %50 olarak belirlenmiştir. Bu değerde sucuk üretiminde kullanılan starter kültürün aktivitesi tamamen durmamaktadır ve piyasada da raf ömrü boyunca kontrolsüz bir şekilde üremenin olması söz konusudur. Bu sebeple kullanılan starter kültür ürünü istenilen standarda ulaştırdıktan sonra, raf ömrü süresince üründeki aynı kaliteyi korumak ve bu süre içerisinde mikroorganizmaların çoğalmasını engellemek için ısıl işlem uygulanır.

Emülsifiye et ürünü ne demektir?

Et baharat ve lezzet vericilerle elde edilen karışım içerisindeki normal koşullarda birbirine karışmayan su ve yağın, et proteini ile yüksek devirli bıçaklar yardımıyla birbirine karışması işlemi uygulanarak elde edilen hamurun kılıflara doldurulup ısıl işlem uygulanması ile elde edilen şarküteri ürünüdür. Salam, sosis ürünlerinin tamamı emülsifiye et ürünüdür.

Aldığım taze et ya da kıymayı daha uzun süre muhafaza edebilmek için dondurucuda saklayabilir miyim?

Almış olduğunuz ürünün paketini açmadıysanız; Son tüketim tarihine 2 gün kala ürünü hala tüketemediyseniz ürünü dondurarak daha uzun süre (3 ay kadar daha) muhafaza edebilirsiniz. Çözündürdükten sonra tekrar dondurma işlemi uygulanmamalıdır. Açılmış paket ise ve ürün 2 gün içerisinde tüketilemez ise, yine son tüketim tarihine 2 gün ve daha uzun süre varsa sarılarak dondurulabilir ve 2-3 ay daha muhafaza edilebilir. Dondurulmuş ürün çözündürüldüğünde kesinlikle tekrar dondurulmamalıdır.

Şarküteri ürünlerini açtıktan sonra hangi koşullarda muhafaza etmeliyim ve ne kadar süre içerisinde tüketmeliyim?

Şarküteri ürünleri açıldıktan sonra buzdolabı şartlarında 0-(+4˚C) de muhafaza edilmelidir. Paket açıldıktan sonra ürünlerin 2 gün içerisinde tüketilmesi en uygundur. Raf ömrü henüz dolmamış ürünün paketi açılmışsa ve açıldıktan sonra 2 gün içinde tüketemediyseniz etrafında nem birikimini engelleyecek şekilde muhafaza edip 1 hafta içinde tüketebilirsiniz. Ayrıca Fermente ve Isıl İşlem Görmüş Sucuk için ambalaj açıldıktan sonra doğrudan (ambalajsız şekilde) dolaba koyarak ya da hava geçiren bir malzeme ile (kağıt havlu, bez vb.) sararak 0-(+4˚C) de muhafaza edebilirsiniz. Ürün bu aşamada nem kaybetmeye devam ettiği için mikrobiyolojik olarak güvenli ancak bir miktar kurumuş olacaktır.

Sucuk üretiminde kullandığınız kılıflar insan sağlığına zararlı mı?

Üretim sırasında kullandığımız kılıflar gıdaya uygun hammaddeden üretilmektedir. Sağlık açısından herhangi bir risk teşkil etmemekte olup gıdaya uygunluk belgeleri mevcuttur.

Et ve et ürünleri alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • İnsanlarda hastalanma riski yaratmaması ve besleyici olabilmesi için hayvanların kesilmeden önce mutlaka veteriner hekim muayenesinden geçmiş olduğunu bilmemiz gerekir. Hayvanın kesiminin, parçalanmasının, soğutulmasının, ambalajlamasının ve paketlemesinin teknik ve hijyenik şartları taşıyan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca onaylanmış tesislerde ve uygun usullerle yapılmış olması çok önemlidir.
  • Satışa sunulan taze etler canlı ve parlak, kırmızı-pembe renkte olmalıdır.
  • Et güvenilir yerden satın alınmalıdır.
  • Etin kendine özgü kokusunun dışında ağırlaşmış kötü bir kokusu, ilaç kokusu veya dezenfektan kokusu olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Satın aldığınız ürünün son kullanma tarihi mutlaka kontrol edilmelidir.
  • Et ve et ürünleri satın aldıktan sonra mümkün olduğunca kısa sürede eve getirilmeli ve buzdolabında muhafaza edilmelidir.
  • Kaynağı belli olmayan markasız ürünler satın alınmamalıdır.
  • Ambalajlı ürünlerde vakum atması, MAP ambalajlarda kırılma vs. gibi ambalaj bütünlüğünün bozulmamış olması gerekmektedir.

Sucuk aldım. Bir kısmı kaldı. Poşete sarıp dolaba kaldırdım. 3-4 gün içerisinde küflendi. Neden?

Satın alınan sucuklar açıldıktan sonra muhafaza edilirken poşet vb. maddelerle sarıldığında ürün üzerinde nem birikecektir. Bu nem birikintisi ürün üzerinde zararlı mikroorganizmaların çoğalması için ortam sağlayacaktır. Bu nedenle Fermente ve Isıl İşlem Görmüş Sucuk için ambalaj açıldıktan sonra doğrudan (ambalajsız şekilde) dolaba koyarak ya da hava geçiren bir malzeme ile (kağıt havlu, bez vb.) sararak 0-(+4˚C) de muhafaza edebilirsiniz. Ürün bu aşamada nem kaybetmeye devam ettiği için mikrobiyolojik olarak güvenli ancak bir miktar kurumuş olacaktır.

Sucuk, salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinizde kullandığınız katkı maddelerinin sağlığa zararı var mı?

Ürünlerimizde kullandığımız katkı maddeleri 28693 sayılı Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde belirlenen yasal sınırlara göre kullanılmaktadır. Katkı maddeleri bu gıdaların üretiminde; raf ömrü süresince mikrobiyolojik bozulmayı önleme, görünüş, lezzet, renk stabilitesi, koku gibi duyusal özellikleri geliştirme, ürünlerin besin değerini kaybetmeden raf ömrü boyunca koruma, üretim teknolojisi gereği proses yardımcısı olma gibi amaçlarla kullanılmaktadırlar. Amasya Et Ürünleri®’nden aldığınız hiçbir üründe yasal mevzuatın öngördüğü miktar aşılmamaktadır insan sağlığı hep ön planda tutulmaktadır.

Sosis ve salamları pişirmeden tüketebilir miyim?

Sosis ve salam gibi emülsifiye ürünler üretim teknolojisi gereği merkez sıcaklıkları 72 ˚C olacak şekilde ısıl işleme tabi tutulmakta ve bu arada da pastörize olmaktadır. Ambalaj bütünlüğü bozulmadığı sürece bu ürünler raf ömürleri boyunca yeniden pişirilmeden tüketilebilir.

Aldığım et ürününde kırmızı benek var. Bu eti tüketebilir miyim?

Taze etlerde Kırmızı benek et üzerinde bir kalite problemi veya insan sağlığına zararlı bir problem değildir. Hayvanın doğal yaşam koşullarından kaynaklanan vücuduna aldığı darbelerden kaynaklanan nadiren belirli bölgelerde kan toplanmasından kaynaklanan görünümüdür.

Şarküteri ürünlerini raf ömrü süresince bitiremiyorum. Daha uzun sürede tüketebilmek için dondurabilir miyim?

Açılmamış paket ise; Son tüketim tarihine 2 hafta ve daha uzun süre var ise dondurarak 3 ay daha muhafaza edilebilir. Çözündürdükten sonra tekrar dondurma işlemi uygulanmamalıdır.

Kasaptan aldığımız etin rengi hızlı bir şekilde kahverengiye dönüyor? Paketli etler nasıl parlak kırmızı kalıyor?

Oksijene maruz kalmamış (örneğin vakumla paketlenmiş) et bordo veya morumsu renktedir. Ortalama 15 dakikalık havayla temastan sonra etin rengi yeniden parlak kırmızıya döner. Kasaptan alınan etlerde de eve getirdikten sonra bir ambalaj ile sararsanız havadaki oksijen ile temasını kesmiş olacağınızdan renk kahverengiye dönecektir. Biz ürünlerimizi kontrollü bir hava ile paketliyoruz. Bu sayede et hem dış etkenlerden korunuyor ve mikrobiyolojik olarak daha uzun süre muhafaza edebiliyorsunuz, hem de paket içerisinde oksijen olduğu için rengindeki albenisi kaybolmuyor, et parlak kırmızı rengini kaybetmiyor.

Ürünlerinizde renklendirici kullanıyor musunuz? Kullanıyorsanız neden kullanıyorsunuz?

Et ürünleri pişirildiğinde pembe rengini kaybeder. Şarküteri ürünlerinde alışılagelmiş tüketici talebinin bu yönde olmasından dolayı biz sadece emülsifiye et ürünlerinde (salam, sosis )  ve jambon ürünlerinde renklendirici kullanmaktayız. Ancak kullandığımız renklendiriciler doğal ve Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği’nde belirtilen yasal sınırlar içerisindedir.

Raf ömrünün uzun yada kısa olması ürünün iyi yada kötü olduğu anlamına mı gelir?

Ürünlerimize raf ömrü verilirken her biri için ayrı çalışmalar yapılmaktadır. Ürünler farklı üretim ve paketleme teknolojilerine tabii tutulduğundan dolayı her bir ürünün raf ömrü birbirinden farklıdır. Bu nedenle raf ömrünün uzun veya kısa olması ürünün iyi ya da kötü olarak değerlendirilmesini gerektiren bir kalite kriteri değildir.

Soğuk zincir uygulaması nedir?

Üretilen tüketim maddelerinin besleyici niteliklerini yitirmeden, gıda güvenliği sağlanarak tüketiciye ulaşabilmeleri için üretiminden depolanmasına, depolanmasından sevkiyatına kadar belirli sıcaklık değerlerinde muhafaza edilmesi olarak tanımlanabilir. Ürünlerimiz fabrikamızda otomatik ve manuel olarak sürekli kontrol edilen soğuk hava depolarında muhafaza edilir. Sevkiyat için zaman kaybetmeden frigorifik araçlara yüklenir. Frigorifik araçların sıcaklık takibi yol boyunca izlenir. Soğuk zincir kırılmadan raflarda yerini alması sağlanır. Et ürünleri muhafazasında soğuk olarak bahsettiğimiz sıcaklık aralığı 0-(+4˚C)’dir. Taze etler için bu aralığı 0-(+2˚C) olarak sınırlandırabiliriz. Bu sıcaklıklar etin doğasında kendinden var olan mikroorganizmaların gelişmelerinin ve çoğalmalarının minimize edileceği sıcaklıklardır. Et ürünlerinin donuk muhafaza edilebildiği de göz ardı edilmemelidir. Dondurulmuş ürünlerin muhafazasında -18˚C soğuk depolar ve frigorifik araçlar kullanılır. Dondurma işlemi ile bileşimindeki her türlü mikroorganizma gelişimi durur veya minimize edilir.

Kavurmayı soğuk olarak tüketebilir miyim?

Kavurma üretimi sırasında etler 90 ˚C üzerinde sıcaklıklarda ısıl işleme tabi tutulur. Daha sonra kılıflara doldurularak soğutulur. Talepler doğrultusunda blok halde ya da dilimlenmiş şekilde müşteriye gönderilir. İç sıcaklığının bu kadar yüksek derecelere çıkması o ürünü güvenli kılmaktadır ve soğuk şekilde tüketebilirsiniz.

Çemeni Sıyrılmış Pastırma çemen kullanılmadan mı üretilmektedir?

Çemeni Sıyrılmış Pastırma üretiminde de; pastırma, hazırlanan özel çemen karışımı ile kaplanarak, kontrollü iklimlendirme odalarında kurutulur, istenilen tat, aroma ve kokunun pastırmaya işlemesi için 2-3 gün bu şekilde bekletilir. Sonra çemen tabakasından özenle sıyrılır ve paketlenir.

Etin yaşlandırılması ne demektir? Dry aged ürünlerin taze etlerden farkı var mıdır?

Etin yaşlandırılması, özel olarak seçilen etlerin 0-1°C sıcaklıkta ve %86 nem oranı olan hijyenik, hava akışı kontrol altında olan klimatik odalarda 21 – 28 gün arasında bekletilerek, olgunlaştırılmasıdır. Yaşlandırma işlemiyle; etin dışında enzimlerin oluşturduğu kahverengi bir tabaka oluşur. İçeride ise enzimler işine devam eder ve et bir miktar nem kaybeder. Bu, etin tadının daha yoğun ve yumuşak olmasını sağlar.

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.

YUKARI